
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 20 mm |
| Width | 4.6 mm |
| Termination | IDC, IDT |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Bulk |
| Depth | 5.1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass, Bronze, Tin |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Voltage Rating (DC) | 125 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | IEC, UL |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Color | Natural |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 9 |
| ELV | Compliant |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 9 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | PBT |
| Wire/Cable Type | Discrete |
| Connector System | Wire-to-Board |
| Max Voltage Rating (AC) | 125 V |
| Wire Gauge (Max) | 28 AWG |
| Wire Gauge (Min) | 26 AWG |
| Housing Color | Natural, White |
| Contact Gender | Female |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Sealable | No |
| Mating Retention | Without |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
